8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88102518

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

آپارات

 

بیت‌رِیت چیست؟ (بخش 2)

ایمن سازان پیشرو > اخرین مقالات  > بیت‌رِیت چیست؟ (بخش 2)

بیت‌رِیت چیست؟ (بخش 2)

اگر با دوربین‌های امنیتی سروکار داشته باشید، احتمالا باید اصطلاح بیت‌رِیت یا همان نرخ بیت را شنیده باشید. آشنایی با مفهوم نرخ بیت و چگونگی استفاده از آن در سیستم امنیتی حائزاهمیت است. در بخش اول این مقاله به بررسی مفهوم نرخ بیت پرداختیم و حال ارتباط آن را با رزولوشن بررسی می‌کنیم.

 

دوربین‌های امنیتی: بیت‌رِیت چیست؟ (بخش 1)

 

ارتباط رزولوشن و نرخ بیت

حتی اگر دوربین شما رزولوشن بالایی داشته باشد، یک نرخ بیت نامناسب می‌تواند باعث پیکسل پیکسل شدن تصویر شود و در نتیجه هیچ اعتباری به عنوان مدرکی برای اثبات یک اتفاق نخواهد داشت. هر رزولوشنی، فارغ از نوع دوربین، یک نرخ بیت ایده‌آل دارد که نه بیش از حد بالاست و نه بیش از حد پایین، در واقع این رقمی‌ست که کاملا متناسب با رزولوشن دوربین شماست.

با ایجاد تناسب میان رزولوشن دوربین و نرخ بیت درست می‌توانید بهترین نتیجه را از دوربین امنیتی خود بگیرید. نتایجی چون یک عملکرد خوب، تصاویر باکیفیت، استفاده‌ی بهینه از فضای ذخیره‌سازی (حافظه) و بهترین کارایی در شبکه‌ی اینترنت.

معمولا کاربران نرخ بیت سیستم خود را روی ارقامی تنظیم می‌کنند که بیش از حد بالا یا پایین هستند. این کار می‌تواند باعث لطمه زدن به اعتبار و امنیت سیستم نظارتی شما شود.

زمانی که نرخ بیت روی رقمی بیش از حد بالا تنظیم می‌شود، بدترین چیزهایی که می‌توانند رخ بدهند شامل موارد زیر می‌شوند: استفاده‌ی بیهوده از پهنای باند اینترنت، شلوغ و مسدود شدن شبکه‌ی اینترنت، هدر رفتن فضای هارد دیسک و پر شدن دستگاه NVR یا DVR شما. زمانی که نرخ بیت روی رقمی بیش از حد پایین تنظیم می‌شود، مهم‌ترین اتفاقی که می‌افتد این است که تصویر شما پیکسل پیکسل می‌شود و چنین تصویری قاعدتا نمی‌تواند هیچ کاربردی داشته باشد.

1. نرخ بیت بیش از حد بالا

زمانی که نرخ بیت دستگاه شما بیش از حد بالا باشد، امکان دارد که دچار مشکلات زیر شوید:

  • پهنای باند بالای موردنیاز برای این نرخ بیت باعث پر شدن NVR یا شبکه‌ی اینترنت محلی خواهد شد. اگر 16 دوربین داشته باشید و بی هیچ دلیلی نرخ بیت روی رقمی بالا تنظیم شده باشد، مجموع پهنای باند مصرفی بیش از حد می‌شود و دستگاه NVR دچار مشکل خواهد شد. متداول‌ترین نشانه‌ی چنین اتفاقی این است که دیگر برخی از دوربین‌ها تصویری نشان نمی‌دهند. به عنوان مثال، در یک سری از برند دوربین‌ها، در صورتی که نرخ بیت بیش از حد بالا باشد، با پیامی مبنی بر «ویدئویی وجود ندارد no resources» روی صفحه‌ی نمایش مواجه خواهید شد؛ این امر زمانی اتفاق می‌افتد که پهنای باند مصرفی از حد تعیین شده بیشتر می‌شود.
  • مسئله‌ی دیگر هدر رفتن فضای ذخیره‌سازی است. نرخ بیت بالا به معنای نرخ بالای داده‌ای است که در حال ذخیره شدن روی هارد دیسک‌های دستگاه ضبط است. با این کار از تعداد روزهای کمتری ویدئوی ضبط شده خواهید داشت و به نسبت کیفیت تصویر بالایی که در دست دارید چیز خاصی عایدتان نمی‌شود.

 

2. نرخ بیت بیش از حد پایین

  • در صورتی که نرخ بیت بیش از حد پایین باشد، کیفیت ویدئوی شما افتضاح (پیکسل پیکسل و محو) خواهد شد. اگر یک دوربین 4K داشته باشید و نرخ بیت آن روی 512 kbps تنظیم شده باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در صورتی که می‌خواهید چنین کاری کنید، بهتر است دوربین 4K خود را کنار بگذارید، زیرا ویدئویی با نرخ بیت 512 kbps مدرکی نیست که بتواند چیزی را ثابت کند (یا بتوان فردی را در آن شناسایی کرد).

 

از چه نرخ بیتی باید در دوربین خود استفاده کنیم؟

اغلب دوربین‌ها به صورت پیش‌فرض روی یک نرخ بیت معین تنظیم شده‌اند که رقم پیشنهادی برای داشتن بهترین عملکرد و کیفیت است. بیشتر اوقات هیچ نیازی به تغییر ارقام نرخ بیت نیست، بنابراین به راحتی می‌توانید از تنظیمات پیش‌فرض خود دوربین استفاده کنید.

به صورت کلی می‌توانید از اعداد درج شده در لیست زیر برای نرخ بیت دوربین خود استفاده کنید. با این وجود، این اعداد به مدل دوربین و فعالیت شما در آن ناحیه بستگی دارند. در صورتی که نمی‌دانید چه کار می‌کنید، تنظیمات پیش‌فرض را به همان شکل نگاه دارید.

مگاپیکسل/رزولوشن

رقم پیشنهادی

12MP

12288

4K/8MP (3840×2160)

8192

5MP (2560×1440)

6144

4MP (2560×1440)

4096

3MP (2048×1536)

4096

2MP (1920×1080)

2048

1MP (1280×720

1024

 

کلام آخر

تمام آنچه را که باید در مورد نرخ بیت در دوربین‌های امنیتی بدانید، به صورت خلاصه در این بخش از مقاله آورده‌ایم:

  • نر‌خ‌های بیت به کیفیت ویدئوی سیستم‌های شما مربوط می‌شوند و با kbps نشان داده می‌شوند.
  • اغلب دوربین‌ها و دستگاه‌های ضبط امکان تغییر رقم نرخ بیت را به شما می‌دهند و این تنظیمات در قسمت Video/Image settings دوربین شما قرار دارد.
  • نرخ بیت می‌تواند به دو صورت باشد: نرخ بیت متغیر VBR و نرخ بیت ثابت CBR.
  • رزولوشن ویدئو همیشه باید متناسب با رقم نرخ بیت درست باشد.
  • اگر نرخ بیت دوربین شما بیش از حد بالا یا بیش از حد پایین باشد ممکن است که به کیفیت تصویر و عملکرد سیستم شما لطمه وارد کند.
  • هیچ احتیاجی نیست که ارقام پیش‌فرض را تغییر بدهید، زیرا این ارقام بهترین سطح را میان عملکرد کلی و کیفیت ویدئو ارائه می‌کنند. در صورت نیاز به تغییر این ارقام، آنها را با توجه به اعداد درج شده در لیست بالا تنظیم کنید.

 

No Comments

Leave a Comment

EnglishIran