8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88102518

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

آپارات

 

رزولوشن در دوربین‌های امنیتی (بخش 3)

ایمن سازان پیشرو > اخرین مقالات  > رزولوشن در دوربین‌های امنیتی (بخش 3)

رزولوشن در دوربین‌های امنیتی (بخش 3)

نکته: رزولوشن دوربین نظارتی تنها عاملی نیست که به تصاویر واضح منتهی می‌شود!
باور داشته باشید یا نه:

رزولوشن دوربین نظارتی تنها فاکتوری نیست که روی ویدئوها تاثیرگذار است؛ همان ویدئویی که دست آخر روی یک صفحه‌ی نمایش مشاهده می‌کنید.

قسمت اول این مقاله: رزولوشن در دوربین‌های امنیتی (بخش 1)
قسمت دوم این مقاله: رزولوشن در دوربین‌های امنیتی (بخش 2)

در اینجا به بررسی یک سری از فاکتورهایی می‌پردازیم که باعث ایجاد تغییر در کیفیت تصاویر می‌شوند:

 

1. فاصله‌ی کانونی:

فاصله‌ی کانونی لنز تعیین می‌کند که زاویه‌ی دید یک دوربین نظارتی با رزولوشن بالا به چه میزان وسیع خواهد بود. هر چقدر فاصله‌ی کانونی دوربین نظارتی شما بیشتر باشد، میدان دیدی که عایدتان خواهد شد وسیع‌تر خواهد بود. با این وجود، این فاصله‌ی کانونی زیاد منجر می‌شود که در فواصل دورتر جزئیات کمتری دست شما را بگیرد.

بنابراین، اگر می‌خواهید که منطقه‌ی بزرگی همچون قسمت مقابل منزل خود، یک چهارراه یا یک محوطه‌ی پارکینگ را تحت نظر بگیرید، بهترین کار بکارگیری چند دوربین نظارتی با لنز ثابت یا یک دوربین نظارتی با لنز با فاصله‌ی کانونی متغیر است که کیفیت تصویر واضحی دارد.

 

2. اندازه‌ی سنسور:

با استفاده از دوربین‌های نظارتی مجهز به سنسور تصاویر کوچک‌تر می‌توانید جزئیات بیشتری در تصاویر داشته باشید. به عنوان مثال، یک دوربین نظارتی مجهز به یک سنسور تصویر 1/3 اینچی در مقایسه با یک سنسور تصویر 2/3 اینچی، میدان دید باریک‌تری ایجاد می‌کند و تصاویر ثبت شده توسط آن جزئیات بیشتری را در خود می‌گنجاند.

 

3. نرخ فریم:

با ضبط ویدئوی نظارتی خود با یک نرخ فریم بالاتر، ویدئویی روان‌تر و بدون هیچ تصویر تاری خواهید داشت. بنابراین، احتمال اینکه بتوانید شماره پلاک یا چهره‌ی یک فرد متجاوز را شناسایی کنید بیشتر می‌شود (و البته این امر می‌تواند سرعت اینترنت شما را نیز پایین بیاورد.)

 

4. صفحه‌ی نمایش:

رزولوشن دوربین نظارتی می‌تواند تحت تاثیر صفحه‌ی نمایشی که بدان نگاه می‌کنید نیز قرار بگیرد. در واقع، بیشتر دوربین‌های نظارتی با رزولوشن بالا به صورت خودکار اندازه‌ی ویدئوی خود را تغییر می‌دهند، اما چرا؟ تا ویدئوی در حال پخش در صفحه‌ی نمایشی جای بگیرد که از یک رزولوشن بالاتر پشتیبانی نمی‌کند.

به عنوان مثال، شما نمی‌توانید یک ویدئویی ضبط شده با یک دوربین نظارتی 5 مگاپیکسلی را روی صفحه نمایشی پخش کنید که فقط از ویدئوهای 1080 پیکسلی پشتیبانی می‌کند.

 

5. محل نصب:

اگر دوربین‌های نظارتی با رزولوشن بالا را به صورت مستقیم رو به خورشید یا هرگونه منبع نوری قرار بدهید، تنها چیزی که عایدتان می‌شود یک تصویر از رنگ‌و‌رو رفته خواهد بود که هیچ جزئیاتی ندارد.

علاوه بر این، اصلا ایده‌ی خوبی نیست که دوربین‌های با رزولوشن‌های بالا را پشت پنجره‌های شیشه‌ای نصب کنید، زیرا انعکاس IR می‌تواند باعث روشن شدن بیش از حد تصاویر شود و تشخیص هرگونه جزئیاتی را در آنها غیرممکن سازد.

 

رایج ترین سوالات در مورد رزولوشن دوربین‌های نظارتی IP

در این قسمت از مقاله به بررسی سوالاتی می‌پردازیم که غالبا در مورد رزولوشن دوربین‌های امنیتی پرسیده می‌شود.

با ما همراه باشید، شاید شما هم سوالات مشابهی داشته باشید که در این بخش تمامی آنها پاسخ داده خواهند شد.

 

1.آیا هنگام مشاهده‌ی یک دوربین نظارتی با رزولوشن 4K از راه دور، ویدئوها به صورت 4K منتقل خواهند شد؟
جواب این سوال قطعا بله است.

در اغلب شرایط، زمانی که از طریق اتصال به یک شبکه‌ی اینترنتی پایدار به صورت دورادور در گوشی موبایل، کامپیوتر و حتی تلویزیون‌ها یا مانیتورهای خود در حال بازبینی هستید، ویدئوی ضبط شده توسط یک دوربین نظارتی 4K به صورت 4K منتقل خواهد شد، البته به شرطی که هر یک از دستگاه‌های مورد استفاده‌ی شما از فرمت تصویر 4K پشتیبانی کنند.

و این موضوع در مورد دوربین‌های نظارتی 5 مگاپیکسلی، 4 مگاپیکسلی و 1080 پیکسلی نیز صادق است – ویدئوها می‌توانند با بالاترین رزولوشن منتقل شوند.

با این وجود، همانطور که پیشتر توضیح داده شد، در صورت ناپایداری وضعیت اینترنت، امکان دارد که ویدئوهای 4k دوربین‌های نظارتی شما در رزولوشن‌های پایین‌تری همچون کیفیت 5 مگاپیکسلی و یا حتی 1080 پیکسلی منتقل شوند.

 

2.زمانی که ویدئوهای نظارتی را در گوشی موبایل خود پخش می‌کنم، نمی‌توانم بفهمم که در حال تماشای چه رزولوشنی هستم، چرا؟
برخی افراد شکایت می‌کنند که وقتی تصاویر ویدئویی نظارتی را در گوشی موبایل خود تماشا می‌کنند، ویدئوهای 1080 پیکسلی و 5 پیکسلی مشابه هم هستند و این امر باعث دشوار شدن تشخیص هر یک از کیفیت‌ها از هم می‌شود.

یک لحظه صبر کنید … آیا دوربین‌های نظارتی 5 مگاپیکسلی شما را فریب می‌دهند؟

البته که نه!

این امر به آن دلیل اتفاق می‌افتد که اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش می‌تواند روی تصویری که در آخر می‌بینید تاثیرگذار باشد و صفحه‌ی نمایش گوشی هوشمند شما آنقدر کوچک است که نمی‌تواند تفاوت‌های بین هر یک از رزولوشن‌ها را نشان بدهد. بنابراین، شاید اینطور فکر کنید که آنها تقریبا به یک شکل هستند.

زمانی که ویدئوهای دوربین‌های نظارتی را که رزولوشن‌های مختلفی دارند روی صفحات نمایش بزرگتری همچون تلویزیون‌ها و مانیتور کامپیوتر‌ها نممایش بدهید، خیلی سریع می‌توانید آنها را از یکدیگر تشخیص بدهید. ویدئوهای با رزولوشن‌های بالاتر در مقایسه با ویدئوهای با رزولوشن‌های پایین‌تر، جزئیات بیشتری را به هنگام پخش روی صفحات نمایش بزرگتر نشان می‌دهند.

 

3.چرا رزولوشن دوربین نظارتی از رزولوشن گوشی‌های هوشمند کمتر است؟
دو فاکتور اصلی می‌توانند این موضوع را روشن کنند: زمان کاری و حافظه.

اکثر دوربین‌های امنیتی زمانی ویدئو ضبط می‌کنند که به خاطر تشخیص حرکت فعال شده باشند یا اینکه حتی کل روز را به ضبط ویدئو می‌پردازند، این در حالی است که شما زمانی از گوشی موبایل یا دوربین خود برای گرفتن عکس یا ضبط ویدئو استفاده می‌کنید که لازم باشد.

بنابراین، دوربین‌های نظارتی قادر به تولید حجم بالایی از ویدئو در طول روز هستند که این امر نیازمند فضای حافظه‌ی بزرگی است.

علاوه بر این، هر چقدر رزولوشن بالاتر باشد، میزان حافظه‌ی موردنیاز یک دوربین امنیتی بیشتر خواهد بود.

با در نظر گرفتن تمامی این فاکتورها، در حال حاضر بیشتر کاربران ترجیح می‌دهند که از دوربین‌های امنیتی با رزولوشن متوسط و کافی استفاده کنند.

No Comments

Leave a Comment

EnglishIran