8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88102518

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

آپارات

 

دگرگونی نظارت ویدئویی با AI

ایمن سازان پیشرو > اخرین مقالات  > دگرگونی نظارت ویدئویی با AI

دگرگونی نظارت ویدئویی با AI

دگرگونی نظارت ویدئویی با AI

“این روزها غوغای زیادی حول موضوع هوش مصنوعی (AI) وجود دارد – و این موضوع کاملا حقیقت دارد.”

 

هوش مصنوعی AI در حال دگرگون ساختن چشم‌انداز امنیت و نظارت است و نحوه‌ی تعامل کاربران را با سیستم‌های امنیتی خود به شکل چشم‌گیری دست‌خوش تغییر می‌کند. اما با تمام صحبت‌هایی که در مورد پتانسل تکنولوژی هوش مصنوعی AI وجود دارد، شاید برای شما این سوال پیش بیاید که: هوش مصنوعی AI به حل چه مشکلاتی کمک می‌کند؟

 

نیاز به هوش مصنوعی AI

واقعیت این است که این روزها دوربین‌ها و همچنین ویدئوهای ضبط شده‌ی بسیار زیادی وجود دارند که اپراتورها می‌بایست سرعت خود را با آنها تنظیم کنند و هم‌پای آنها باشند.

موضوعی که از همه چیز اهمیت بالاتری دارد، دامنه‌ی توجه کوتاه انسانهاست. هوش مصنوعی AI تکنولوژی‌ای‌ست که در مقایسه با توانایی انسان‌ها، خستگی‌ناپذیر است و قادر به تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های ویدئویی به مراتب بیشتری است.

 

این تکنولوژی به گونه‌ای طراحی شده است که مهم‌ترین رخدادها و اخبار را به سمع و نظر کاربران برساند و بدین شکل آنها را آزاد کند تا کاری را انجام بدهند که در آن بهترینند: یعنی گرفتن تصمیمات مهم. امروزه هوش مصنوعی AI می‌تواند دو تاثیر چشمگیر روی نظارت ویدئویی داشته باشد: جستجو و تمرکز توجه.

 

جستجوی سریع‌‌تر

تصور کنید که همین امروز اینترنت را بدون موتور جستجو استفاده می‌کنید. در این صورت هر بار مجبور خواهید شد که به جستجو در یک صفحه‌ی وب بپردازید، تمام محتویات آن را خط به خط بررسی و ارزیابی کنید تا اگر خوش‌شانس باشید، چیزی را که به دنبالش هستید پیدا کنید. این روزها عمده‌ی جستجوهای صورت گرفته در ویدئوهای نظارتی بدین شکل هستند: اپراتورهای امنیتی هر بار ساعت‌ها ویدئوی ضبط شده از یک دوربین را به این امید اسکن می‌کنند که رخداد مهمی را پیدا کنند، رخدادی که نیازمند تحقیق و تفحص بیشتر است. اینجاست که هوش مصنوعی AI وارد بازی می‌شود.

 

“وقتی که صحبت از کاهش تدریجی دامنه‌ی توجه انسانی می‌شود، قابلیت هوش مصنوعی AI برای رساندن ساعت‌ها کار به تنها چند دقیقه‌ی ناچیز بسیار اهمیت پیدا می‌کند.”

 

با کمک تکنولوژی هوش مصنوعی AI، شرکت‌ها در حال توسعه‌ی تکنولوژی‌هایی هستند که طراحی شده‌اند تا جستجوی ویدئویی را به آسانی جستجوی اینترنتی کنند. ابزارهایی چون موتورهای جستجوی ویدئویی که با هوش مصنوعی AI و یادگیری عمیق پیشرفته کار می‌کنند، به اپراتورها کمک می‌کنند تا فرد یا وسیله‌ی نقلیه‌ی موردنظر را به سرعت در تمامی دوربین‌های موجود در یک محل جایابی کنند.

زمانی که یک اپراتور امنیتی توصیفاتی در مورد مشخصات فیزیکی یک فرد حاضر در یک رخداد دریافت می‌نماید، این تکنولوژی به وی اجازه می‌دهد تا با انتخاب تنها یک سری مشخصات (همچون جنسیت یا رنگ لباس فرد موردنظر) مقدمات یک جستجو را فراهم کند. در طول تحقیقات مهمی همچون جستجو برای یک فرد گمشده یا مشکوک، این تکنولوژی بسیار کارآمد واقع می‌شود؛ هوش مصنوعی AI از این مشخصات جهت جستجو برای یک فرد استفاده می‌کند و با جستجو در کل آن محل فرد مربوطه را در کثری از ثانیه پیدا می‌کند.

 

تمرکز توجه

وقتی که صحبت از کاهش تدریجی دامنه‌ی توجه انسانی می‌شود، قابلیت هوش مصنوعی AI برای رساندن ساعت‌ها کار به تنها چند دقیقه‌ی ناچیز بسیار اهمیت پیدا می‌کند. تمامی اطلاعاتی را در نظر بگیرید که در یک روز مشخص به یک فرد داده می‌شود. فرد مربوطه لزوما به همه چیز توجه نمی‌کند، چرا که عمده‌ی این اطلاعات نامربوط هستند و اهمیتی ندارند. به جای این کار، فرد موردنظر چیزهایی که حائزاهمیت هستند و نیستند را اولویت‌بندی می‌کند؛ غالبا توجه آنها فقط روی داده‌ها و رخدادهایی متمرکز است که عجیب یا غیرعادی تلقی می‌شوند.

 

اپراتورهای امنیتی

اپراتورهای امنیتی هر بار ساعت‌ها ویدئوی ضبط شده از یک دوربین را به این امید اسکن می‌کنند که رخداد مهمی را پیدا کنند، رخدادی که نیازمند تحقیق و تفحص بیشتر است.

 

حال به حجم اطلاعاتی فکر کنید که یک اپراتور امنیتی در طول یک روز با آنها مواجه می‌شود؛ اپراتورهای امنیتی ده‌ها دوربین را، اگر نگویمم صدها یا هزاران دوربین، به صورت روزانه تماشا می‌کنند. پس از تنها بیست دقیقه، دامنه‌ی توجه این افراد به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند؛ این یعنی بیشتر قسمت‌های آن ویدئو هیچ‌وقت دیده نمی‌شود و شاید اطلاعات مهم آن بیرون کشیده نشود. با تحت کنترل گرفتن وظیفه‌ی «تماشای» ویدئوهای امنیتی، هوش مصنوعی AI می‌تواند به متمرکزسازی توجه اپراتورها روی رخدادهایی کمک کند که به تحقیق و تفحص بیشتری احتیاج دارند.

 

“با پیشرفت و تکامل یافتن تکنولوژی AI، فراداده‌های غنی ثبت شده در ویدئوهای نظارتی، تصاویری که اپراتورها می‌بینند را به مراتب مرتبط‌‌تر خواهند ساخت.”

 

به عنوان مثال، هوش مصنوعی AI می‌تواند به صورت مداوم یاد بگیرد که یک حرکت متعارف در یک صحنه چگونه است و با توجه به آن رخدادهای غیرعادی را شناسایی و مشخص کند؛ این کار سطح جدیدی از اتوماسیون یا خودکارسازی را به امر نظارت می‌افزاید.

این کار به صرفه‌جویی در زمان موردنیاز برای تحقیقات کمک می‌کند، بدین شکل که اپراتورها می‌توانند:

 

با سرعت بیشتری به جستجو در حجم‌های بالایی از ویدئوهای ضبط شده بپردازند،
به صورت خودکار توجه خود را روی رخدادهای نامتداولی متمرکز کنند که به تحقیقات بیشتری احتیاج دارند،
و به سوالات مهمی چون اینکه چه کسی، چه چیزی را، در کجا و در چه زمانی انجام داده است، به شکل کارآمدتری پاسخ بدهند.

با پیشرفت و تکامل یافتن تکنولوژی AI، فراداده‌های غنی ثبت شده در ویدئوهای نظارتی، تصاویری که اپراتورها می‌بینند را به مراتب مرتبط‌‌تر خواهند ساخت.

این بدین معناست که این تکنولوژی، علیرغم تشخیص فعالیت‌های غیرعادی از لحاظ حرکتی، پتانسیل جلب توجه اپراتورها به سوی سایر داده‌های «غیرعادی» دیگر را دارد؛ داده‌هایی که به آنها کمک می‌کند تا با دقت نظر بیشتری یک رخداد امنیتی را تأیید کرده و نسبت به آن واکنش نشان بدهند.

 

کلید امنیت پیشرفته

نقش هوش مصنوعی AI در دنیای امروز متحول‌کننده است و هیچ‌کسی وجود ندارد که این امر را انکار کند. نرم‌افزارهای مدیرت/ضبط ویدئویی AI-محور به پایین آوردن زمان صرف شده روی امر نظارت کمک می‌کنند و اپراتورهای امنیتی را در کار خود کارآمدتر و موثرتر می‌سازند. با از میان بردن نیاز به تماشای دائم صفحات نمایش ویدئوها و خودکارسازی عملکرد «تشخیص» در نظارت، تکنولوژی AI به اپراتورها اجازه می‌دهد تا روی کاری متمرکز شوند که به بهترین نحو انجام می‌دهند: تأیید و اتخاذ اقدامی در صورت وقوع رخدادهای مهم.

 

هوش مصنوعی AI

“هنگامی که تکنولوژی AI در سراسر یک سیستم امنیتی گنجانده می‌شود، هوش مصنوعی از این پتانسیل برخوردار می‌شود که عملیات‌های امنیتی را به شدت دگرگون کند.”

 

این امر نه تنها باعث تسهیل تحقیقات جامع و همه‌جانبه می‌شود، بلکه امکان واکنش همزمان با وقوع رخداد را فراهم می‌سازد. هنگامی که تکنولوژی AI در سراسر یک سیستم امنیتی گنجانده می‌شود، هوش مصنوعی از این پتانسیل برخوردار می‌شود که عملیات‌های امنیتی را به شدت دگرگون کند. همانطور که تصویربرداری باکیفیت بالا به مشخصه‌ی اصلی دوربین‌های امنیتی امروزی تبدیل شده است، ارزش فوق‌العاده‌ی تکنولوژی AI این سیستم را در جایگاه یکی از اجزاء اصلی سیستم‌های امنیتی نشانده است، هم امروز و هم در آینده!

No Comments

Leave a Comment

EnglishIran