8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88102518

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

آپارات

 

حذف نویز در دوربین‌های مداربسته

ایمن سازان پیشرو > اخرین مقالات  > حذف نویز در دوربین‌های مداربسته

حذف نویز در دوربین‌های مداربسته

گاهی پیش می‌آید که بنا به دلایلی تصاویر ضبط شده توسط سیستم‌های نظارتی پر از نویز می‌شوند. نویز یک واژه‌ی انگلیسی است که به مشکلات سیگنال اشاره دارد. یکی از مزیت‌های یک دوربین‌ خوب وضوح آن است که با از بین رفتن این ویژگی، دوربین شما هم مزیت خود را از دست می‌دهد. دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد نویز شوند و در تصویر و صدای ویدئو هم اختلال ایجاد کنند. دوربین‌های مداربسته اغلب مجهز به تکنولوژی‌ای برای کاهش نویز هستند. با از بین رفتن نویز تصاویر، کیفیت ویدئوها بالا می‌رود و تصاویر باکیفیت و فاقد نویز نیازمند شرایط مناسب هستند. در این مقاله به دلایل ایجاد نویز و راهکارهای رفع آن می‌پردازیم.

 

دلایل ایجاد نویز در دوربین‌های مداربسته

دوربین‌های مداربسته‌ی زیادی در بازار موجود هستند که هر کدام کیفیت متفاوتی دارند. زمانی که کیفیت دوربین‌ها کاهش پیدا می‌کند، دوربین مداربسته دچار نویز می‌شود. برای تشخیص میزان نویز تصویر هیچ استاندار مشخصی وجود ندارد. کسی که در این حوزه تخصص داشته باشد می‌تواند در مورد سطح کیفیت یک تصویر اظهارنظر کند. دلایل رایجی که باعث ایجاد نویز در تصاویر دوربین‌های مداربسته می‌شوند به این شرح هستند:

 • عدم وجود منبع تغذیه مناسب در سیستم نظارتی شما
 • غیراستاندارد بودن کابل‌کشی‌های بین دوربین و سیستم ذخیره‌سازی تصویر (ایجاد نویز هم در تصویر و هم در صدا)
 • کیفیت پایین دوربین مداربسته (ایجاد نویز با کوچکترین حرکت)
 • بی‌کیفیت بودن مبدل‌های تصویر و صدا
 • نامناسب بودن مکان نصب دوربین (اگر از بهترین دوربین موجود در بازار هم استفاده کنید، ولی محل نصب آن درست نباشد، باز هم تصویر دوربین شما دچار نویز خواهد بود).
 • وجود اتصالات ضعیف در دوربین مداربسته شما
 • بالا رفتن دما در محیط‌های نامناسب و تاثیر آن روی مدارهای دوربین
 • کمبود یا شدت بیش از حد نور

 

دسته‌بندی نویزها در دوربین‌های مداربسته

نویزها انواع مختلفی دارند و فقط یک متخصص قادر به تشخیص نوع آن است. کیفیت دوربین مورداستفاده و شرایط نور محیطی از جمله عواملی هستند که می‌توانند باعث ایجاد نویز در تصاویر شوند. در این شرایط نویز بخشی از خود تصویر است و نمی‌توان کاری برای از بین بردن آن انجام داد. با وجود این، میزان نویز موجود در دوربین‌های مداربسته را تحت شرایطی می‌توان به حداقل رساند. نویز روی تصاویر دوربین‌های مداربسته به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

۱. امواج الکترومغناطیس: وجود این امواج در محلی که دوربین مداربسته قرار دارد باعث ایجاد نویز روی تصاویر دوربین‌های مداربسته می‌شود. گوشی‌های تلفن یکی از جمله دستگاه‌هایی هستند که روی تصاویر دوربین‌های مداربسته نویز می‌اندازند. نویزها باعث ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تصاویر می شوند.

۲. نویز الکترونیکی: با کم و زیاد شدن نور تابیده شده به سمت دوربین، کیفیت تصویر خروجی هم پایین می‌آید. نوع این تصاویر نشان می‌دهد که آيا نویز الکتریکی در تصویر وجود دارد یا خیر؛ نویز الکترونیکی خود را به صورت نقط ریز رنگی روی تصویر نشان می‌دهد.

 

 

کیفیت تصاوير با دوربین‌های مداربسته پاناسونیک: 

خرید و نصب سیستم‌های نظارتي پاناسونیک

 

نویز در دوربینهای تحت شبکه

یکی از عمده مشکلاتی که کاربران دوربین‌های مداربسته با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، وجود نویز روی تصاویر دوربین‌های مداربسته است. تصویری که نویز داشته باشد، بی‌کیفیت است و هیچ اعتباری ندارد. گاهی دوربین خریداری شده قابلیت‌های چندان پیشرفته‌ای ندارد و همین امر باعث ایجاد تصاویر پر از نویز می‌شود. در چنین شرایطی باید دید که چه کاری می‌توان برای بهبود کیفیت تصویر انجام داد. به عنوان مثال، در صورتی که نور مناسبی در مکان نصب دوربین وجود نداشته باشد، یا باید نور مناسب را تأمین کرد، یا باید مکان دیگری را برای نصب پیدا نمود. عمده دلایلی که باعث ایجاد نویز تصاویر می‌شوند به این شرح هستند:

 • استفاده از دوربین‌های بی‌کیفیت
 • عدم وجود نور محیطی مناسب
 • فاصله بیش از حد بین کابل‌های اتصال
 • دمای بیش از حد محیط
 • عدم رعایت نکات ایمنی در زمان نصب
 • وجود اتصالات ضعیف و حضور دستگاه‌های رسانا در نزدیکی کابل‌ها

 

 

کلام پایانی

اگر می‌خواهید یک سیستم نظارتی باکیفیت داشته باشید، برندها و شرکت‌های معتبر و متخصص در این زمینه را پیدا کنید. بدین شکل، در صورتی که دوربین شما مشکلی پیدا کند و دچار نویز شود، به راحتی می‌توانید با افراد متخصص و حرفه‌ای صحبت کنید و از آنها مشاوره بگیرید. نمی‌توان انتظار داشت که همیشه تصاویری شفاف و بدون نویز داشته باشیم و این اصلا موضوع نگران‌کننده‌ای نیست، چون تمامی برندها و شرکت‌های تأمین‌کننده برای رفع مشکل شما راهکارهای خود را دارند. با این همه، با در نظر گرفتن استانداردهای موجود به هنگام نصب و انجام تنظیمات درست می‌توانید از میزان نویز تصاویر بکاهید.

No Comments

Leave a Comment

EnglishIran