8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88102518

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

آپارات

 

راه‌های پیدا کردن آدرس IP دوربین (بخش اول)

ایمن سازان پیشرو > اخرین مقالات  > راه‌های پیدا کردن آدرس IP دوربین (بخش اول)

راه‌های پیدا کردن آدرس IP دوربین (بخش اول)

آیا برایتان سوال است که چطور باید آدرس IP دوربینی که به تازگی خریداری کرده‌اید را پیدا کنید؟ پیدا کردن آدرس IP موضوع حائزاهمیتی است، از این جهت که می‌توانید از این آدرس برای دسترسی به تنظیمات دوربین استفاده کنید یا حتی دوربینی را به دستگاه ضبط ویدئویی یا نرم‌افزار مدیریت دوربین خود اضافه کنید.

بخش دوم این مقاله: راه‌های پیدا کردن آدرس IP دوربین (بخش 2)

برای پیدا کردن آدرس IP یک دوربین امنیتی راه‌های زیادی وجود دارد. آسوده‌ترین راه استفاده از نرم‌افزاری است که همراه دوربین مذکور عرضه می‌شود. هر تولیدکننده‌ای ابزارهای خاص خود را ارائه ‌می‌کند؛ این ابزارها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فقط با برند تولیدکننده‌ی خود کار کنند.

روش‌های دیگری نیز وجود دارند؛ یک راه استفاده از یک اسکنر IP برای اسکن کردن شبکه و در آوردن لیست تمامی دستگاه‌های یافت شده می‌شود. راه دیگر بررسی دستگاه‌های متصل شده به روتر و پیدا کردن محل دوربین است.

در این مقاله به صورت مرحله به مرحله به شما نشان خواهیم داد که چطور آدرس IP دوربین امنیتی خود را فارغ از نام برند آن پیدا کنید. دوربین حتما باید درست به شبکه‌ی اینترنت متصل شده باشد، در غیر این صورت نمی‌توان آن را شناسایی کرد. علاوه بر این، فهرستی از تمامی ابزارهای مخصوص پیدا کردن آدرس IPهایی را ارائه می‌کنیم که تولیدکنندگان استفاده می‌کنند.

چگونگی اتصال دوربین امنیتی به شبکه‌ی اینترنت

برای اتصال دوربین یک سری راه وجود دارد، اما نخستین فکری که به ذهن خطور می‌کند این است: دوربین باید روی همان شبکه‌ی اینترنتی باشد که لپتاپ/کامپیوتر به آن متصل است؛ این لپتاپ/کامپیوتر همان سیستمی‌ست که ابزار اسکن IP روی آن نصب شده است.

نگاهی به تصویر سمت راست بیندازید. دوربین باید به همان روتری (وای.فای یا سیستم عادی) متصل شود که لپ‌تاپ اینترنت خود را از آن می‌گیرد. یا اینکه می‌توان آن را به یک سوئیچ متصل کرد؛ این سوئیج باید به همان روتری متصل شود که لپتاپ/کامپیوتر به آن متصل است.

اگر لپتاپ شما از روتر الف اینترنت می‌گیرد و دوربین به روتر دیگری متصل است که هیچ ارتباطی با شبکه‌ی شما ندارد، نرم‌افزار اسکن آدرس IP قادر به تشخیص دوربین نخواهد بود. این امر به خاطر اتصال آنها به شبکه‌های مختلف اتفاق می‌افتد.

برق موردنیاز دوربین را می‌توانید از طریق آداپتور برق 12V DC یا به کمک تکنولوژی PoE تعبیه شده در خود دوربین تأمین کنید. قابلیت PoE (تغذیه از شبکه) به دوربین اجازه می‌دهد تا به وسیله‌ی یک کابل اترنت واحد هم داده‌ها را منتقل کند و هم برق موردنیاز خود را تأمین کند. حتما اطمینان حاصل کنید که سوئیچ یا روترتان مجهز به پورت‌های PoE باشد؛ باید چشمتان به کلمه‌ی «PoE» بالای پورت بخورد.

چگونگی پیدا کردن آدرس IP یک دوربین امنیتی

یک دوربین تحت شبکه IP یک دستگاه الکتریکی است که از طریق اینترنت (یا شبکه‌ی محلی) اطلاعات را ارسال و دریافت می‌نماید. هر دوربین به یک آدرس IP منحصر‌به‌فرد احتیاج دارد که می‌توانید از آن در جهت امور زیر استفاده کنید: پخش زنده‌ی ویدئو از دوربین یا مدیریت آن از طریق شبکه/اینترنت.

برای پیدا کردن آدرس IP هر دوربینی، سه راه اصلی وجود دارد:

  • استفاده از نرم‌افزار یابنده‌ی آدرس IP خود تولیدکننده
  • استفاه از سیستم اسکن آدرس IP یک برند واسطه
  • یافتن آدرس IP دوربین روی تنظیمات روتر

 

 

1. یافتن آدرس دوربین IP از طریق نرم‌افزار خود تولیدکننده

در صورتی که دوربین و کامپیوتر به یک شبکه‌ی اینترنت واحد متصل شده باشند، این کار راحت‌ترین راه برای پیدا کردن آدرس IP یک دوربین امنیتی است. هر تولیدکننده‌ای ابزار مخصوص دوربین خود را ارائه می‌کند که از آن می‌توان در جهت تشخیص آدرس IP دوربین‌های امنیتی استفاده کرد.

به عنوان مثال، برندی را در نظر بگیرید که نرم‌افزار یابنده‌ی آدرس IP خود را ارائه می‌کند؛ می‌توانید این نرم‌افزار را دانلود و در لپتاپ خود نصب و اجراء کنید. این ابزار شبکه‌ی محلی را اسکن می‌کند و لیستی از دستگاه‌های با نام آن برند را ارائه می‌نماید.

با کمک این ابزار می‌توانید آدرس IP دوربین خود را برای تطبیق با شبکه‌ی اینترنتتان تغییر بدهید، Getaway و Subnet Mask را تنظیم کنید و شماره مدل دستگاه، آدرس MAC و غیره را چک کنید. اساسا این ابزار به شما اجازه می‌دهد که تمامی اصلاحات موردنیاز دوربین را انجام بدهید.

در ادامه‌ی این مقاله لیستی از تمامی ابزارهای تشخیص آدرس IP را ارائه می‌کنیم که بزرگترین تولیدکنندگان جهان استفاده می‌کنند. کافی است که اسم برند دوربین خود را در بیاورید و ابزار اسکن آنها را دانلود کنید. این برنامه را روی لپتاپ/کامپیتر خود نصب و اجراء کنید و شبکه را اسکن کنید. تمامی دوربین‌های یافت‌شده در یک لیست ظاهر می‌شوند و می‌توانید تنظیمات را تغییر بدهید.

علاوه بر این می‌توانید دفترچه راهنمای همراه دوربین را چک کنید و ببینید که باید از چه نرم‌افزاری برای تشخیص آدرس IP دوربین خود استفاده کنید. گاهی این نرم‌افزار درون سی.دی‌ای کنار جعبه‌ی دوربین قرار دارد، اما بیشتر اوقات می‌توانید این برنامه را به صورت آنلاین و از روی سایت رسمی برند مربوطه دانلود کنید.

 

ابزار‌های یافتن آدرس IP دوربین‌های تحت شبکه

ابزارهای لیست زیر به شما کمک می‌کنند تا آدرس IP پیش‌فرض یا آدرس IP دوربین تحت شبکه، NVR یا DVRخود را پیدا کنید.

نام برند

آدرس IP

ژئوویژن (Geovision)

GV IP Utility

تیری ایکس لاجیک (3xLogic):

Visix IP Setup Utility

بخش «Utilities» را پایین بکشید.

آکتی (ACTi)

IP Utility 4

آلفانیتی (Alphafinity)

IPC Search Tool

آرکانت (Arecont)

AV IP Utility / AV200

آدرسی را پیدا کنید که با دستگاه شما سازگار باشد.

اویجیلیون (Avigilon)

Camera Configuration Tool (CCT)

اکسیس (Axis)

Axis IP Utility / Axis Device Manager

بوش (Bosch)

Configuration Manager

بریک.کام (Brickcom)

                                                 Easy Config

داهوآ (Dahua)

ConfigTool

قابل‌استفاده در شرکت‌های OEM داهوآ که تحت برندهای زیر به فروش می‌رسند:

Activecam, Advidia, Amcrest, Ameta, Ascendent, Backstreet Surveillance, BV Security, CCTV Security Pros, CCTV Star, CP Plus (Orange Line), Dax Networks, eLine, ENS (formerly Eastern CCTV and SavvyTech), Expose, Lorex, GSS, Honeywell, IC Realtime, Ikegami, Impath Networks, Inaxsys, IndigoVision, Infinity CCTV, Innekt, Intelbras, KBVision, Lumixen, Maxron, Montavue, Oco, Optiview, Rhodium, RVI, Saxco, Security Camera King (Elite), Space Technology, Speco, ToughDog, Tyco Holis, Tyco Illustra Essentials, Unisight, VIP Vision, Watchnet, Winic, Zuum.

دیجیتال واچ‌داگ (Digital Watchdog)

DW IP Finder

اِوِرفوکِس (EverFocus)

IP Utility Program

هانوا/ سامسونگ

Wisenet Device Manager

هایک ویژن (Hikvision)

SADP tool

قابل‌استفاده در شرکت‌های OEM هایک ویژن که تحت برندهای زیر به فروش می‌رسند:

ABUS, Acegear, Activecam, ADJ, Advidia, Alarm.com, Alibi, Allnet, Alula, Anaveo, Annke, Arcdyn, Armix, Aukoo Technology, Aventura Technologies, Avue, Cantek, CCTVStar, ClearWay, Covert Security, Dax Networks, DMP, Dodwell BMS, DSS, Dunlop, DVR Unlimited, Ellipse Security, Epcom, Esypop, Ezviz, Gess Technologies, Global Network Security, GovComm, Grundig, GVS Security, Hinovision, Hitachi, Hitosino, Honeywell, Hunt CCTV, Hyundai Security, Infinite Pixels, Inkovideo, Innekt, Interlogix, Invidtech, JFL, Jlinks, LaView, LTS, Mercury Security, MicroView, Nelly’s Security, Norelco SafeCam, Northern Cameras, Novicam, NTT, Oculur, Onix. Power Technology, Protect Group, Raster, Remark Thermal, RVi, Safety Vision, Safire, Scati, SecurityTronix, Sentry CCTV, Sharp, Siqura, Smart CT Solutions, SnapAV / Luma, Space Technology, Syscom, Technomate, Toshiba, Trendnet, Vantage Security, Vezco CCTV, Videoteknika, Winic CCTV, Zicom.

ایلاسترا (Illustra)

Illustra Connect

اینترلاجیکس (Interlogix)

TruVision Device Manager

لانگسی (Longse)

IPC Search

اِل.تی.اِس (LTS)

Platinum IP Portal / Platinum Toolset

مِریت لیلین (Merit Lilin)

IPScan

مایلسایت (Milesight)

Milesight Smart Tools

آن.کَم (Oncam)

Camera Configuration Tool

اُپِن‌آی (OpenEye)

Network Camera Manager

پاناسونیک (Panasonic)

Easy IP Setup Tool

پلکو (Pelco)

Pelco Device Utility

سونی (Sony)

SNC Toolbox

یونی‌ویو (Uniview)

EZTools

قابل‌استفاده در شرکت‌های OEM هایک ویژن که تحت برندهای زیر به فروش می‌رسند:

2M Technology, Cantronic, CCTV Security Pros, CNB, CP Plus, Dax Networks, Dorani, Eclipse, Envirocams, Fermax Australia, Galaxy, Geovision, Gess, Global, Grupo PV (Voxel), Invid Tech, LTS, Norden (Eyenor), Openeye, Oviss, People Fu, Q-See Presidio line, Raster, Revo, Security Camera Warehouse, Uniview Tec.

ویووتِک (Vivotek)

Vivotek Shepherd

 

2. پیدا کردن آدرس IP دوربین با استفاده از ابزار یابنده ی آدرس IP

با استفاده از یک نرم‌افزار اسکن آدرس IP عمومی می‌توان آدرس IP یک دوربین یا دستگاه ضبط IP را همچون هر دستگاه تحت شبکه‌ی دیگری پیدا کرد. این ابزارها معمولا به عنوان ابزارهای یابنده‌ی آدرس IP شناخته می‌شوند و می‌توان آنها را در کامپیوتر نصب کرد.

به محض اجراء، این برنامه شروع به اسکن شبکه‌ی محلی شما می‌کند و تمامی دستگاه‌های متصل به اینترنت (شبکه) تحت یک لیست ظاهر می‌شوند. این برنامه دستگاه‌هایی همچون پرینترها، اسکنرها، دوربین‌های تحت شبکه IP، NVR، DVR، زنگ درب‌ها و اساسا هر دستگاهی را برای شما لیست می‌کند که یک آدرس IP داشته باشد.

برنامه‌های رایگان بسیاری برای اسکن آدرس IP وجود دارند، با این همه مشهورترین این برنامه‌ها Advanced IP ScannerوAngry IP Scannerهستند که هر دو در نسخه‌های ویندوز و مک موجود می‌باشند. یکی از این نرم‌افزارها را دانلود، نصب و اجراء کنید.

همانطور که تصویر بالا نشان می‌دهد، این نرم‌افزار تمامی دستگاه‌ها را تحت یک لیست در می‌آورد. دوربین خود را به یکی از اشکال زیر پیدا کنید: جستجو با توجه به نام برند یا حذف نام سایر برندها.

No Comments

Leave a Comment

EnglishIran