8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88102518

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

آپارات

 

چگونگی عملکرد AI در دوربین‌های پلاک‌خوان

ایمن سازان پیشرو > اخرین مقالات  > چگونگی عملکرد AI در دوربین‌های پلاک‌خوان

چگونگی عملکرد AI در دوربین‌های پلاک‌خوان

دوربین‌های مداربسته در سال 1949 در آمریکا عرضه‌ی بازار شدند، رفته‌رفته این سیستم‌ها برای کاربردهای نظارتی و امنیتی در فضاهای شرکتی و عمومی محبوبیت پیدا کردند. در آن دوره پژوهش‌های متعددی نشان داده‌اند که استفاده از دوربین‌های نظارتی واقعا باعث کاهش میزان جرائم می‌شود. هیچ جای تعجب ندارد که در دهه‌ی گذشته استفاده از این سیستم‌ها در بخش‌های خصوصی به شدت دست‌خوش تغییر شده است. به مرور زمان هوش مصنوعی AI بازار را به قبضه‌ی خود در آورد؛ بدین شکل امر نظارت آسوده‌تر شده است و از کاربران وقت کمتری برای تعیین و جایابی داده‌های موردنیاز گرفته می‌شود.

بیزینس‌ها برای چه اهدافی می‌توانند از سیستم‌های LPR هوش مصنوعی-محور استفاده کنند؟

حال که دوربین‌های نظارتی در همه جا حضور دارند، بکارگیری یک فرد که منحصرا و به صورت مداوم به بازبینی و مانیتورینگ جریان‌های ویدئویی ورودی بپردازد، شاید امری غیرممکن نباشد، ولی غیرواقع‌بینانه است. زمانی که یک اتفاق بد رخ می‌دهد، چالش پیش‌رو آن است که در یک زمان مشخص بی‌شمار ساعت ویدئوی خام تا آخر پردازش شوند، یک فرد متجاوز معین پیدا شود، یا الگوهای رفتار‌ی مشکوک شناسایی شوند. تکنولوژی‌های نوظهور، نرم‌افزارهایی را ارائه می‌کنند که تقریبا در عرض چند ثانیه می‌توانند آن داده‌های خام را تجزیه و تحلیل کنند. دوربین‌های پلاک‌خوان LPR که با هوش مصنوعی AI کار می‌کنند به شرکت‌ها امکان تغییر ساختار پارکینگ‌ها و حذف دروازه‌های ورودی را می‌دهند. این راه آسوده‌ای را در اختیار خودروها قرار می‌دهد تا بدون دردسر انتظار در صف بازگشایی دروازه‌ی ورودی، وارد پارکینگ شوند. اگر یک وسیله‌ی نقلیه‌ی غیرمجاز بخواهد وارد این منطقه شود، نیروهای امنیتی فورا می‌توانند نسبت به وقوع چنین چیزی هشدار دریافت کنند، چرا که بیشتر تکنولوژی‌های LPR جدید دارای یک سیستم هشداردهی پیامکی/ایمیلی هستند.

علاوه بر این بیزینس‌ها هم می‌توانند از دوربین‌های تشخیص پلاکAI -محور برای بازبینی و مانیتورینگ تحویل بار استفاده کنند. معمولا زمانی که یک بار تحویل می‌شود، راننده‌ی وسیله‌ی نقلیه‌ی موردنظر باید وارد محل موردنظر شود. حال انتخاب بسیاری از شرکت‌ها استفاده از سرویس‌های پلاک‌خوانی است که به صورت خودکار و به صورت زنده ورود یک محموله را کنترل و بررسی می‌کنند. هنگامی که مسئله‌ یا مناقشه‌ای پیش می‌آید، این کار به ما کمک می‌کند تا اطلاعاتی را بیرون بکشیم که شاید به دردمان بخورند:

  • چه کسی پشت فرمان بود؟
  • محموله‌ی موردنظر چه بود؟
  • زمان دقیق ورود کی بود؟

لیست‌های سیاه و سفید ابزار کارآمد دیگری را در اختیار شما قرار می‌دهند؛ با کمک این لیست‌ها می‌توانید وسایل نقلیه‌ی مجاز به تردد در محوطه‌ی شرکتتان را شناسایی و محدود کنید. به عنوان مثال، در صورتی که یک وسیله‌ی نقلیه‌ی غیرمجاز در حال عبور از آن محوطه باشد، دوربین‌های پلاک‌خوان LPR می‌توانند این امر را شناسایی و پیامی مبنی بر هشدار ارسال کنند.

 

چرا دوربین‌های پلاک‌خوان AI-محور ارزشمند هستند؟

دوربین‌های پلاک‌خوان LPR رویکردی پیش‌گیرانه در تشخیص چیزی پیش از وقوع آن دارند. این ویژگی علاوه بر اینکه فاکتوری برای آسودگی خیال مشتریان یک بیزینس است، برای خود بیزینس‌ها هم این خیال آسوده را به ارمغان می‌آورد. با وجود چنین سیستمی دیگر هیچ احتیاجی به دروازه‌های ورودی ویژه‌ی کارکنان نیست. حال بیزینس‌ها می‌توانند زمان کاری نیروهای امنیتی خود را به مناطق نیازمند نیرو اختصاص بدهند یا در صرف هزینه‌های اضافی صرفه‌جویی کنند.

علاوه بر این سیستم‌های پلاک‌خوان AI-محور منحصربه‌فرد هستند، چرا که عموما این سیستم‌ها هیچ احتیاجی به دوربین جدید ندارند و نرم‌افزاری دارند که امکان اتصال به دوربین‌های موجود را فراهم می‌کند. شاید این امر پیچیده به نظر برسد، ولی در واقعیت اینطور نیست و کار با آن بسیار آسان است؛ فقط کافی است که کاربران این نرم‌افزار را دانلود و نصب کنند. باقی کار بر عهده‌ی برنامه‌نویسانی است که با توجه به تکنولوژی گنجانده شده درون سیستم، اپلیکیشن‌هایی سفارشی طراحی می‌کنند.

درست است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند که سیستم‌های پلاک‌خوان LPR مخصوص کمک به تحقیقات جنایی هستند، ولی در سایر صنایع نیز از آنها برای یک سری اهداف استفاده می‌شود. همچون آنچه که در مورد تحویل بار گفته شد، قابلیت‌های گوناگون این تکنولوژی دامنه‌ی گسترده‌ای دارد.

 

چطور می‌توان این اطلاعات را با مقامات مسئول به اشتراک گذاشت؟

افزودن هوش مصنوعی AI به یک سیستم نظارتی موجود باعث بالا بردن توانایی‌های پلیس در مبارزه به جرائم و اجرای عدالت در حق قربانیان می‌شود. بسیاری از تکنولوژی‌های نوظهور با پیامک و ایمیل برای کاربران هشدار ارسال می‌کنند. در صورت وقوع یک رخداد، تمامی گزارشات ذخیره می‌شوند و در فضای ابری که می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید از آنها فایل پشتیبان یا بک‌آپ گرفته می‌شود. راه‌های گوناگونی برای یافتن چیزی که مشخصا به دنبالش هستید وجود دارد؛ فرقی هم نمی‌کند که به چه صورت می‌خواهید گزارشات را دسته‌بندی کنید: با توجه به روز یا مدل وسایل نقلیه! به عنوان مثال اگر مراجع قانونی در حال انجام تحقیقات هستند و نیاز به بررسی تمامی ماشین‌های شاسی‌بلند سیاهی دارند که روز دوشنبه وارد محوطه‌ی شما شده‌اند، می‌توانید این پارامترها را تایپ کنید و تنها با حرکت سرانگشتان خود یک لیست دریافت کنید.

اغلب اوقات قربانیان و شاهدین حاضر در محل قادر نیستند که شماره پلاک کامل یک خودرو را با قطعیت در اختیار مراجع قانونی قرار دهند. شاید آنها نتوانند تمامی حروف روی پلاک را به یاد آوردند یا دید کاملی به پلاک خودرو داشته باشند، اما می‌توانند بخشی از شماره پلاک خودرو و منطقه‌ی ایالتی مبدأ آن را بگویند یا خودرو مظنون را توصیف کنند.

نتیجه

هوش مصنوعی AI به پالودن جمع‌آوری داده‌ها کمک نموده، پردازش آنها را خودکار ساخته و تکنیک‌های تحقیقاتی را ارتقاء بخشیده است. تلفیق سیستم‌های نظارتی و هوش مصنوعی AI، سیستمی پرسرعت‌تر و با قدرت پیشگیری بیشتر را ساخته است. از آنجایی که هوش مصنوعی AI هنوز هم در مراحل اولیه‌ی موفقیت خود است، در مورد مقصد بعدی این تکنولوژی احتمالات بی‌نهایت زیادی وجود دارد. در این مقاله ما فقط لایه‌ی سطحی این قابلیت‌ها و کاربردهای بالقوه‌ی این تکنولوژی را بررسی کردیم.

No Comments

Leave a Comment

EnglishIran