8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88102518

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

آپارات

 

IP67: حذف رطوبت در دوربین های امنیتی

ایمن سازان پیشرو > اخرین مقالات  > IP67: حذف رطوبت در دوربین های امنیتی

IP67: حذف رطوبت در دوربین های امنیتی

گاهی پیش می‌آید که دوربین‌های مداربسته‌ی امنیتی رطوبت یا آب را به درون محفظه‌ی خود بکشند. برای خشک کردن این رطوبت یا آب، یک سری گزینه پیش روی شما وجود دارد. به صورت معمول، دوربین امنیتی باید ضدآب باشد و هیچ آبی نباید به درون آن نفوذ کند. با این وجود امکان دارد که این آب یا رطوبت به مرور زمان روی هم جمع شود و مجبور شوید که پیش از آسیب رسیدن به دوربینتان آن را تخلیه کنید.

وجود رطوبت در دوربین می‌تواند باعث قطعی اتصال برق و سوختن مادربورد شود، چیزی که تعمیرش کار آسانی نیست. اکثر اوقات مجبور می‌شوید که دوربین را به کل کنار بگذارید و آن را با دوربین دیگری جایگزین کنید. در سایر موارد، رطوبت درون لنز دوربین (یا خارج از آن) می‌تواند باعث خراب شدن تصویر دوربین یا پایین آوردن کیفیت تصاویر ثبت شده توسط آن شود.

در صورت مشاهده‌ی آثار رطوبت یا آب درون دوربین باید هرچه سریع‌تر نسبت به زدودن آن اقدام کنید. در این مقاله چند راه ساده را به شما نشان خواهیم داد که چطور رطوبت را از دوربین بزدایید و چطور میزان مقاومت دوربین را در برابر چنین عواملی ارتقاء بدهید.

 

1. چطور رطوبت را در دوربین‌های مداربسته‌ی امنیتی از بین ببریم و مانع ورود آن شویم؟

شما می‌توانید رطوبت را با استفاده از یک تکه پارچه، پاکت‌های سیلیکا ژل، اسپری ضدبخار، ضدآب‌سازی اتصالات دوربین و غیره از روی دوربین‌های مداربسته‌ی امنیتی پاک کنید. برای اطلاع از جزئیات شما را به مطالعه‌ی این مقاله دعوت می‌کنیم.

 

2. رطوبت را با استفاده از یک تکه پارچه‌ی نرم میکروفایبری پاک کنید

برای پاک کردن رطوبت از روی دوربین‌های مداربسته‌ی امنیتی باید پوشش‌های شیشه‌ای بیرونی (نه نقطه‌های کانونی) را با یک پارچه‌ی از جنس میکروفایبر پاک کنید که هیچ لکه‌ی آبی از خود بر جای نمی‌گذارد. فقط شیشه را تمیز کنید، نه سنسور دوربین (درون دوربین) را. اگر قصد تمیز کردن سنسور دوربین را دارید، از عدم آسیب زدن به آن و یا باقی گذاشتن اثر انگشت بر روی آن اطمینان حاصل نمایید. هر گونه لکی که روی سنسور باقی بماند می‌تواند کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار بدهد.

راه دیگری که برای پاک کردن یا خشک کردن رطوبت درون یک دوربین مداربسته‌ی امنیتی وجود دارد، استفاده از یک سشوآر است که آن آب را گرم و خشک می‌کند. سشوآر را با یک فاصله‌ی مناسب از دوربین بگیرید و از آب کردن پلاستیک دوربین (با انگشتان خود دوربین را لمس کنید) خودداری نمایید.

می‌توانید در حینی که سشوآر هوای گرم را به بیرون می‌دمد، لنز را با یک تکه پارچه تمیز کنید. چند دقیقه بعد هر رطوبتی که وجود داشت از بین خواهد رفت.

 

3. از اسپری ضدبخار روی شیشه استفاده کنید

اگر به صورت مداوم در دوربین خود با رطوبت مواجه می‌شوید می‌توانید یک لایه اسپری ضدبخار روی پوشش شیشه‌ای دوربین بزنید. این اسپری به دوربین کمک خواهد کرد تا هیچ رطوبتی روی شیشه‌ی آن ننشیند.

در صورتی که دوربین‌های شما در مکانی نصب شده باشند که میزان رطوبت بالایی دارد یا فصل بارش باران در آن طولانی‌ست، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از این اسپری استفاده نمایید. افشانه‌ی اسپری را با فاصله نگاه دارید و یک لایه اسپری را با حرکتی آهسته روی تمام پوشش شیشه‌ای بپاشید.

 

4. از سیلیکا ژل استفاده کنید

همچنین می‌توانید از پاکت‌های سیلیکا ژل در محفظه‌ی خود دوربین استفاده کنید. این مواد جاذب هرگونه رطوبتی را از هوا جذب می‌کنند و دوربین را خشک و بدون رطوبت نگاه می‌دارند. اندازه‌ی آنها نسبتا کوچک است و به راحتی می‌توان آنها را در فضاهای تنگ و کوچک جا داد.

معمولا اکثر دوربین‌های جدید به صورت پیش‌فرض با پاکت‌های سیلیکا ژل عرضه می‌شوند و این پاکت‌ها نزدیک مادربورد قرار دارند. اگر دوربین شما فاقد این پاکت‌ است می‌توانید خودتان خریداری کنید و درون بدنه‌ی دوربین قرار بدهید. هرچند تا که بخواهید می‌توانید در دوربین کار بگذارید؛ هر چقدر سیلیکا ژل بیشتری داشته باشید، هوای درون دوربین خشک‌تر خواهد بود.

 

5. دوربین‌های ضدآب خریداری کنید

اگر قصد دارید که دوربین را در فضای باز نصب کنید، انتخاب شما باید یک دوربین ضدآب باشد تا مطمئن شوید که در صورت قرارگیری دوربین در محیطی غیرسرپوشیده، کارکرد درستی از خود نشان خواهد داد. این دوربین‌ها به نسبت دوربین‌های عادی کمی گران‌قیمت‌تر هستند، اما این کار ارزشش را دارد، زیرا در درازمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود. دوربین‌های عادی به مرور زمان آب را به درون خود می‌کشند، این بدان معناست که باید پول بیشتری را برای جایگزین کردن این دوربین‌ها خرج کنید.

دوربین‌های مداربسته‌ی ضدآب با برچسب استاندارد IP67 شناخته می‌شوند. این استاندارد بدان معناست که این دوربین دارای گواهی‌ کارکرد درست به هنگام قرار گرفتن در محیط‌های غیرسرپوشیده است؛ محیط‌هایی که دارای ویژگی‌هایی همچون باران شدید، برف شدید، دماهای بسیار پایین و رطوبت هستند. محفظه‌ی این دوربین‌ها مهروموم شده است و آب نمی‌تواند به درون آنها نفوذ کند. علاوه بر این، این دوربین‌ها با بسته‌های سیلیکا ژل عرضه می‌شوند تا سخت‌افزار سیستم را خشک و بدون رطوبت نگاه دارند.

علاوه بر این می‌توانید از محفظه‌هایی مخصوص برای قرار دادن دوربین درون آن و حفاظت از آن در برابر عوامل خارجی استفاده نمایید. برخی از این محفظه‌های دارای یک فن داخلی هستند که به صورت دائم کار می‌کنند و دمای داخل آن را ثابت نگاه می‌دارند. با این وجود، در صورتی که دوربین شما ضدآب باشد هیچ احتیاجی نیست که پول خود را صرف خرید یک محفظه‌ی مخصوص کنید. این کار ضرری ندارد، ولی دیگر زیاده‌روی بیش‌ازحد تلقی می‌شود.

 

6. در حال حاضر درون دوربین رطوبت وجود دارد، چطور باید آن را از بین برد؟

در صورت مشاهده‌ی رطوبت در دوربین مداربسته‌ی امنیتی خود شاید لازم باشد که دوربین را جدا کنید و برای بررسی فوری آن را باز کنید. ببینید که چیزی که با چشم خود مشاهده کرده‌اید فقط رطوبت است یا آب (یا ته‌مانده‌ای از آب).

می‌توانید از یک پارچه‌ی کوچک میکرو فایبری یا از یک سشوآر برای پاک کردن رطوبت استفاده کنید. به سنسور دوربین توجه کنید و مطمئن شوید که کاملا تمیز است. وجود هر گونه لک، ذره‌ی غبار یا اثرانگشت می‌تواند کیفیت تصویر دوربین را تحت تاثیر قرار بدهد و خراب کند. امکان دارد که نور از روی این آلودگی‌ها پرش کند و تصویر را کدر و بی‌رنگ‌ کند.

پس از اتمام پاکسازی دوربین، پوشش آن را به دقت ببندید و مطمئن شوید که محکم بسته شده است. این نوع دوربین‌ها یک حلقه‌ی لاستیکی دارند که باید به دقت بین بدنه‌ی دوربین و پوشش آن قرار بگیرد. معمولا یک شیار وجود دارد که این حلقه‌ی لاستیکی درون آن قرار می‌گیرد. این مرحله از کار بسیار حائزاهمیت است و باید به دقت انجام شود. سپس دوربین را در محل خودش نصب کنید.

علاوه بر این، باید اتصال کابل دوربین را هم ضدآب کنید. اکثر اوقات آب از طریق کانکتور RJ45 به داخل دوربین نفوذ می‌کند. مطمئن شوید که از یک کانکتور ضدآب استفاده می‌کنید. برای بالا بردن میزان مقاومت این اتصالات از عایق‌هایی به دور کانکتور استفاده نمایید.

No Comments

Leave a Comment

EnglishIran