8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88102518

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

آپارات

 

5 نکته مهم در مقایسه دوربین‌های مداربسته با قابلیت تصویربرداری در نور کم

ایمن سازان پیشرو > اخرین مقالات  > 5 نکته مهم در مقایسه دوربین‌های مداربسته با قابلیت تصویربرداری در نور کم

5 نکته مهم در مقایسه دوربین‌های مداربسته با قابلیت تصویربرداری در نور کم

5 نکته مهم در مقایسه دوربین‌های مداربسته با قابلیت تصویربرداری در نور کم

دوربین‌های با قابلیت تصویربرداری در نور کم5 نکته مهم در مقایسه دوربین‌های مداربسته با قابلیت تصویربرداری در نور کم

. چه دوربین­های مداربسته برای نظارت بر دانش آموزان در حال رفت‌وآمد در راهرو یک مدرسه، ورود مشتریان به یک فروشگاه و چه برای خوانش شماره پلاک یک وسیله نقلیه نصب شود، نصابان باید شرایط کم‌نور که تقریباً در تمام مکان ها در مقاطعی از زمان رخ می‌دهند را مدنظر قرار دهند.

به لطف معرفی پردازنده‌های با قدرت بالا، اپتیک بهتر، الگوریتم­ها و حسگرهای پیشرفته، بسیاری از دوربین­های مداربسته که امروز برای عملکرد در شرایط کم‌نور ساخته شده‌اند می‌توانند تصاویر قابل‌استفاده و با کیفیت بالا را ارائه دهند. با فناوری­های قابل‌استفاده در شرایط کم‌نور، دوربین‌های با قابلیت IP می‌توانند جزئیات تصویری رنگی بیشتری را برای کاربران فراهم کنند تا افراد و اشیاء موردنظر را در مناطق تاریک سریع‌تر شناسایی کنند. کیفیت ویدئویی منحصربه‌فرد در شرایط کم‌نور در حال حاضر یک واقعیت است.

در بازار مملو از دوربین‌های با قابلیت تصویربرداری در نور کم، انتخاب سیستم درست می‌تواند بیشتر از هر زمان دیگری چالش‌برانگیز باشد. شات­های دوربین باید برای کاربران نهایی و یکپارچه سازهایی که نگران کیفیت تصویر در هر شرایطی هستند عادی باشد، و این به‌ویژه برای کاربرد در شرایط کم‌نور مهم است. هنگام انتخاب دوربین‌هایی با قابلیت تصویربرداری در نور کم برای مشتریان خود، باید بر پنج ویژگی و قابلیت مهم زیر تمرکز کنید:

  1. حفظ یک تصویر رنگی

هنگام انتخاب یک دوربین با قابلیت تصویربرداری در نور کم، مهم است که هدف از استفاده از آن دوربین خاص را درک کنید. حفظ یک تصویر رنگی می‌تواند برای مشخص کردن رنگ لباس یک مظنون یا رنگ یک وسیله نقلیه مهم باشد. پارکینگ‌های شهر، سیستم‌های مداربسته شهر و خرده­ فروشان اغلب نیاز به یک دوربین مداربسته دارند که بتواند تصاویر رنگی را در شرایط کم‌نور حفظ کند، مانند زمانی که فروشگاه بسته ‌شده و تمام چراغ‌های در فروشگاه روشن نیست و یا در پارکینگ نور طبیعی محدود است.

نکته دیگر در مقایسه با فناوری‌های قابل‌استفاده در شرایط کم‌نور این است که برای چه مدت‌زمانی دوربین فیلم رنگی واضح را نگه می‌دارد. دوربین‌های IP در سطوح مختلف نور واکنش نشان می‌دهند و با سرعت‌های مختلف بازیابی می‌کنند درحالی‌که دوربین تلاش می‌کند تا به سطح نوردهی مطلوب برسد. اگر به‌درستی پیاده‌سازی نشود، کاربران می‌توانند ویدیو را از 5 تا 10 ثانیه از دست بدهند. بهسازی‌ها در حسگرهای تصویر CMOS­(مکمل اکسید فلز نیمه‌هادی) نیز کیفیت ویدئو در شرایط کم‌نور را بهبود بخشیده است، زیرا اکثر تصویرگرهای CMOS اکنون قادر به نگهداری تصاویر رنگی در سطح کمتر از 1 لوکس هستند.

  1. نویز

اغلب کاربران به نویز و تحریف موجود در تصاویر گرفته شده در شرایط نور کم، که کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد، پی خواهند برد. نویز در محیط‌های تاریک رخ می‌دهد که در آن حسگرهای تصویری برای ضبط جزئیات تقلا می‌کنند. AGC یک شکل از تقویت است که در آن دوربین به‌طور خودکار تصویر دریافت شده را تقویت می‌کند به‌طوری‌که اشیا را می‌توان به وضوح دید. چنانکه AGC برای ارائه یک تصویر با کیفیت، سیگنال ارسالی به دوربین را تقویت می‌کند، به‌طورمعمول باعث افزایش نویز و اندازه کلی ویدیو می‌شود.

بنابراین، با کاهش ناکارآمد نویز، نیاز به افزایش ذخیره‌سازی در هارددیسک و پهنای باند به وجود می آید که این خود سبب افزایش هزینه مالکیت می‌شود.

بسیاری از دوربین‌ها یک چراغ مادون‌قرمز هم دارند که امکان ایجاد یک تصویر در یک محیط کم‌نور را فراهم می‌کند. هنگامی‌که دوربین در حالت تصویربرداری با مادون‌قرمز قرار می‌گیرد، دوربین دیگر نمی‌تواند رنگی ببیند و به‌طور خودکار به تک‌رنگ تغییر می­کند. این برای استفاده در محل­هایی که فیلم رنگی دائمی ضروری نیست ایدئال است.

 

  1. روز­/­شب واقعی

هنگام تعیین عملکردِ در شرایط کم‌نور، قابلیت­های روز­/­شب واقعی دوربین را در نظر بگیرید. بسیاری از حسگرهای استفاده شده در دوربین­های امنیتی امروز هم به نور مرئی-اساساً آنچه چشم انسان می‌تواند ببیند-و همچنین به نور نزدیک به مادون‌قرمز که از منابعی مانند نور خورشید، نور ماه، وسایل هالوژنی و غیره ساطع می‌شود، حساس هستند.

روز/­شب واقعی تصاویری واضح‌تر ارائه می‌دهد که به طرز چشمگیری عملیات در شرایط کم‌نور را بهبود می­بخشد. این با استفاده از یک مکانیسم برش فیلتر مادون‌قرمز­(IRCF) به دست می­آید، که فیلتر مادون‌قرمز را از تصویرگر خارج می­کند تا دوربین قادر به مشاهده نور نزدیک به کم مادون‌قرمز گردد. به خاطر داشته باشید در­صورتی­که یک دوربین دارای قابلیت “روز­/­شب ملایم” باشد، به فیلم سیاه‌وسفید تبدیل می‌شود زیرا مکانیسم لازم برای حذف IRCF ندارد. قابلیت روز­/­شب ملایم از تمام نور مادون‌قرمز قابل‌مشاهده و قابل دسترس استفاده نمی‌کند.

  1. سرعت شاتر

در شرایط کم‌نور اطمینان حاصل کنید که سرعت کافی شاتر دوربین برای به حداقل رساندن تار شدگی کافیست. پیدا کردن ترکیب مناسب بین سرعت شاتر و یک تصویر متحرک- ضمن حفظ سطح صحیح نویز، سطح پهنای باند و عملکردِ در کم نور- می تواند کمی چالش‌برانگیز باشد.

همراه با نویز، کاهش نور می‌تواند سرعت شاتر را کاهش دهد، و به جای قرار گرفتن در معرض 30/1 ثانیه، شاتر 1/5 ثانیه‌ای ایجاد می‌شود. این می‌تواند حرکات تار را در صحنه‌ها ایجاد کند و شناسایی اشیاء و افراد را دشوار می‌سازد. سرعت شاتر کندتر از 3/1 تا 4/1 ثانیه می‌تواند به دلیل تار شدن تصویر دردسرساز شود. حتی در نیم ثانیه، فرد می‌تواند از یک فضا عبور کند و حتی دیده نشود.

 

  1. حواستان به برگه مشخصات باشد

بر روی کاغذ، بسیاری از دوربین‌های با یک سطح لوکس مشخص یکسان به نظر می­رسند. برای آزمودن دقیق میزان اثربخشی در شرایط کم‌نور، یکپارچه سازها و کاربران اغلب یک شات سربه‌سر در صحنه‌هایی کمتر از 1 لوکس را انجام می‌دهند که به‌طورمعمول تاریکی کامل است. این شات­ها حقیقت داستان را بازگو می‌کنند-برای مثال، شما می‌توانید مستقیماً مشاهده کنید که چگونه یک دوربین که در یک سطح لوکس خاص عمل می‌کند، نویز زیادی را ایجاد می‌کند به‌طوری‌که چهره فرد تار می‌شود و مصرف پهنای باند چهار برابر می‌گردد.

هنگام انجام یک آزمایش در شرایط کم‌نور مطمئن شوید که از لنزهای مشابه استفاده می‌کنید و سرعت شاتر را در محیطی مشابه بر روی هر دوربین روی حداکثر تنظیم کرده‌اید.

 

نویسنده:‌  Linda Natale، مدیر محصولات شرکتTyco Security

منبع:‌ www.securityinfowatch.com.

No Comments

Leave a Comment

EnglishIran