8:30 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88102518

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

آپارات

 

باید سوییچ با فن یا بدون فن خرید؟

ایمن سازان پیشرو > اخرین مقالات  > باید سوییچ با فن یا بدون فن خرید؟

باید سوییچ با فن یا بدون فن خرید؟

باید سوییچ با فن یا بدون فن خرید؟

باید سوییچ با فن یا بدون فن خرید؟

آیا تا به حال صدای سوئیچ شبکه شما را آزار داده است؟ آیا تا به حال شده که بخواهید صدای فن درون سوئیج را کم کنید یا از بین ببرید اما نگران خطرات احتمالی  برای سوییچ خود باشید؟ شاید تا کنون شما راه های زیادی را امتحان کرده اید، مانند قرار دادن سوئیچ در یک باکس به امید کاهش صدا، اما بیهوده  بوده است. نگران نباشید، شما فقط به سوئیج بدون فن نیاز دارید.

در بعضی موارد خاص، صدای وزوز در یک سوئیچ ممکن است نشانه ی بد بودن سوئیچ باشد. صدای وز وز تند و تیز هنگام روشن و خاموش کردن سوییچ نشان می دهد که که سوییچ معیوب و یا فرسوده شده است.

در این شرایط، شنیدن صدای وزوز سوئیچ را باید جدی بگیرید.

اگرچه اغلب چیزی که باعث میشود صدای فن سوئیچ شما همانند موتور ازکار افتاده باشد، فن و یا فن های یک سوییچ است. (یک سوییچ می تواند دارای چندین فن باشد) .

برای غلبه بر صدای فن ها، سوئیچ های بدون فن بی صدا را میتوانیم معرفی کنیم، که اصولا عملکرد بی صدایی دارند چون حقیقتا هیچ فنی درون آنها استفاده نشده است!

تفاوت بین سوئیچ بدون فن و سوئیچ با فن چیست؟

برای مقابله با مشکلات و بی کفیتی که به علت گرما بوجود می آید، مهندسان سیستم های خنک کننده مختلف را برای سوئیچ های شبکه در انتقال حرارت به کار میگیرند. این سیستم ها میتوانند به دو بخش اصلی تقسیم شوند: سیستم های خنک کننده پسیو برای سوئیچ های بدون فن و  سیستم های خنک کننده اکتیو برای سوئیچ های با فن.

حال باید ببینیم تفاوت بین آنها چیست؟

سوئیچ بدون فن-خنک کننده پسیو

از مزایای تکنیک های خنک کننده پسیو میتوان به بهره وری انرژی و هزینه های مالی کم، ساختن سیستم طراحی دقیق برای مدیریت حرارت در محصولات الکتریکی مانند سوئیچ ها، تلویزیون ها، لپ تاپ ها و غیره اشاره کرد. خنک کننده پسیو بالاترین سطح انتقال طبیعی گرما و از بین بردن گرما را با استفاده از یک پخش کننده گرما  و یا یک هیتسینک انجام میدهد.

طبیعی است که بدون فن ها، مردم نگران گرمای بیش از حد سوئیچ ها باشند، اما بدانید که هیت سینک این نگرانی را بر طرف می کند.

با استفاده از هیت سینک، مدیریت حرارتی پسیو یک راه حل مقرون به صرفه برای حفظ درجه حرارت مطلوب سوییچها بدون ایجاد سر و صدای زیاد می باشد.

سوئیچ با فن-خنک کننده اکتیو

خنک کننده اکتیو، یک تکنولوژی خنک کننده ای است که  به یک دستگاه خارجی متکی می باشد و بوسیله آن انتقال حرارت را افزایش می دهد. از طریق تکنولوژی های خنک کننده اکتیو، سرعت جریان سیال در طول انتقال گرما افزایش می یابد، که به طرز چشمگیری میزان حذف گرما را افزایش می دهد. به عبارت دیگر، فن یک قطعه خارجی است که روی سوئیچ نصب شده و هوا را برای خنک کردن سوییچ وارد می کند. به جز سر و صدای ناخوشایند، ضرر اصلی این مدیریت حرارتی اکتیو این است که نیاز به مصرف انرژی بیشتری دارد و در نتیجه هزینه های بالاتری نسبت به خنک کننده اکتیو دارد.

شما به سوئیچ بدون فن یا سوئیچ با فن نیاز دارید؟

برای افرادی که یک یا چند دیتا سنتر را اداره می کنند، سوئیچ هایی که با فن ساخته شده اند ممکن است اجتناب ناپذیر باشند. به همین دلیل است که سوئیچ ها حرارت زیادی را به خصوص در هنگام رسیدن به ظرفیت کامل خود، تولید می کنند.

بنابراین، اگر چندین سوئیچ شبکه در یک رک نصب شده باشند و تعدادی  دستگاه های اکتیو دیگر در یک دیتا سنتر وجود داشته باشند، محیط ممکن است بسیار گرم شود، زیرا هر یک از آنها مقدار قابل توجهی گرما تولید می کنند. فن ها اجزای مختلف سوئیچ شبکه را که بیش از حد گرم شده اند را خنک می کند و از این رو در چنین شرایطی مهم هستند.

با این حال، همه ما از یک دیتا سنتر جداگانه برای سوئیچ ها استفاده نمی کنیم. برای کسانی که کسب و کار کوچک دارند و یا مردمی که در خانه کار می کنند، همه آنها به یک سوئیچ رومیزی کوچک نیاز دارند که فقط در نزدیکی کامپیوتر یا میز کارشان قرار می گیرد. در چنین مواردی ممکن است مردم به دلیل سر و صدای ثابت تولید شده توسط سوئیچ ها ناراحت شوند. در بسیاری از ادارات کوچک، تنها یک سوئیچ وجود دارد که در داخل یک باکس یا حتی در خارج از باکس نگهداری می شود و سر و صدای همیشگی که از طرف فن در حال کار در این سوئیچ وجود دارد ممکن است برای کسانی که دور ور سوییچ هستند موجب ناراحتی بشود.  همچنین، برای مکان هایی مانند خانه و کتابخانه، که سکوت قابل توجهی انتظار می رود، یک سوئیچ بدون فن آرام می تواند بسیار مفید باشد. در این شرایط، سوئیچ های شبکه بدون فن ممکن است ترجیح داده شوند.

سوئیچ های بدون فن و سوئیچ ها با فن در بازار

برای سوئیچ های شبکه، سوئیچ های ساخته شده با فن بیشتر از سوئیچ بدون فن به دلیل کاربرد وسیعی که  در دیتا سنترها دارند شایع تر هستند. بسیاری از فروشندگان انواع مختلفی از سوئیچ ها را با قیمت های متفاوت ارائه می دهند که مشتریان آن را انتخاب می کنند از سوئیچ های غیرمدیریتی ، سوئیچ های هوشمند تا سوئیچ های L2 و L3 مدیریت شده و غیره. مشتریان می توانند سوئیچ ها را آزادانه بر پایه سرعت، تعداد پورت ها و POE و یا non-POE  بودن  انتخاب کنند.

در مقایسه با فن ساخته شده، فن های با قابلیت جابه جایی با انعطاف پذیری ماژول های فن قابل تعویض برای جایگزینی در صورت وقوع شکست هستند. از آنجایی که سوئیچ بدون فن به طور عمده برای برنامه های SOHO / SMB / High-End Home طراحی شده است، بازار با انتخاب های محدودی نسبتا کوچک است.

این سوئیچ های بی صدا در اندازه های مختلف به طور معمول از 5 پورت به 24 پورت در سرعت یک گیگابیتی (10/100/1000 مگابیت بر ثانیه) می رسد. این پورت ها می توانند ترکیبی از SFP / SFP + Slot برای اتصال فیبر باشند، اما معمولا آنها پورت های مس با اتصال دهنده های RJ-45 در جلو هستند، تا فاصله تا 100 متر را پوشش می دهند. با استفاده از ماژول فیبر SFP، می توانید تا فاصله 40 کیلومتر را طی کنید. اگر چه عملکرد POE برای سوئیچ بدون فن معمول نیست، اما سوئیچ POE 8پورت بدون فن را می توانیم در بازار پیدا کنیم.

 

در خلاصه

اگر چه بعضی از مردم موفق شده اند که در تعدادی موارد از شر سوییچهای پر سر و صدای فن دار خلاص شوند اما این یک واقعیت است که عموما وجود فن ها در سوییچ ها لازم است.

در صورتی که سوییچی وجود دارد که بدون فن است حتما آنرا با سوییچهای فن دار خود جایگزین کنید.

 

اخرین اخبار صنعت: http://www.iranalarm.com

 

No Comments

Leave a Comment

EnglishIran